“Sahte Gübre” Uyarısı

1634
0
Paylaş:

Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği Genel Müdürü İrfan Güvendi’den sahte gübre uyarısı geldi

Genel Müdür İrfan Güvendi, tarımsal üretimin önemli girdilerinden kimyevi gübrenin dengeli ve zamanında kullanılması halinde verime yüzde 50’ye yakın katkısı olduğunu ifade ederek, üreticilerin bekledikleri verimi alabilmeleri için mutlaka kaliteli gübre kullanmaları gerektiğini bildirdi.

Kimyevi gübrede en önemli kalite kriterinin, ambalajın üzerinde belirtilen garanti edilen içeriğe uygun üretim yapılması olduğunun belirten Güvendi, azot, fosfor, potasyum gibi bitki besin maddeleri garanti edilen içerikte belirtilen oranlarda olması gerektiğini vurguladı.

Bunun yanı sıra ambalaj gramajların tam olması gerektiğine işaret eden Güvendi, “Gübre fiyatında bu iki unsur önemlidir. Çiftçilerimiz bu hususları dikkate alarak gübre tercihlerini güvenilir markalardan yana kullanmalı” diye konuştu.

Güvendi, dolardaki yükselişle birlikte artış gösteren gübre fiyatlarını fırsata çeviren sahtekârların piyasaya çıktığını ifade ederek, sahte gübre kullanımının zararlarına ilişkin çiftçileri uyardı. Hububat ekimlerinin yaklaşmasıyla birlikte çiftçilerin gübre taleplerinin başladığına dikkati çeken Güvendi, bu sahtekarların bazı bölgelerde büyük markaların taklit çuvallarında sahte gübre sattığını ifade etti.

“Tarım İl Müdürlüklerine İhbar Edin”

Güvendi, sahte gübreciler piyasanın az da olsa altında fiyatı vererek, gübre markası gözetmeksizin her çeşit ürünü çiftçilere satmaya çalıştıklarını belirterek, “Bu sahtekârlar çiftçilerimizin bir yıllık emeğinin heba olmasına sebebiyet veriyor. Ayrıca sahte gübre kullanımı tarım topraklarımızda onarılması güç ve pahalı zararlara yol açıyor” diye konuştu.

Çiftçilerin aldığı gübrenin spektlere (içeriğinin çuvalın üzerinde yazan ile aynı olması) uygun olduğuna bakması, gramajının tam olduğunu kontrol etmesi gerektiğinin altını çizen Güvendi, “Gübre aldığında herhangi bir şüphe duyması halinde, Tarım il müdürlüklerine, Tarım ilçe müdürlüklerine ve hatta Tarım Kredi Kooperatiflerine başvurabilirler. Kooperatiflerimiz çiftçilerimizin neler yapabileceğine ilişkin onları bilgilendirerek, yönlendirecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş:

Yorum Bırak