KÖY-KOOP MERKEZ BİRLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI

1520
0
Paylaş:

Ulusal Süt Konseyi’nin talebi ile 02.EKİM.2019 Çarşamba günü saat 14.00 de Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Toplantı salonunda  Ulusal Süt Konseyi Yönetimi, Bakanlığımız Yetkilileri, Süt Sanayicileri, Süt Üretimi yapan STK Temsilcilerinin katılımı ile Çiğ Süt Referans fiyat belirleme toplantısı gerçekleştirilmiştir.

                           Yapılan toplantıda Köy-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcılarımız Denizli Birlik Başkanı Mehmet VAROL Isparta Birlik Başkanımız M.Barış AYDIN hazır bulunmuşlardır.

                        Görüşmeler sonucunda rampa teslimi Soğuk Çiğ İnek Sütü 3.6 yağ, 3.2 protein esas olmak üzere 15 KASIM 2019-31 ARALIK 2020 tarihleri arasında süt fiyatları 2.30.-TL olarak belirtilmiştir.

                        Görüşmeler esnasında Köy-Koop Merkez Birliği Temsilcilerimiz   3.6 yağın mevsimsel olarak kabul edilebilir olduğu, ancak Ülkemiz genelinde Yaz ve Kış ayları dahil olmak üzere 3.2 proteini kabul edilemez olduğunu, şu anda Ülke Genelinde  sütteki protein oranının 2.9-3.0 aralığında olduğunu 3.2 protein olgusunu aslında  sanayicilerin yanlış yönlendirmesi sonucunda üreticilerimize bir tuzak olduğu, şayet bu uygulandığında kesilen cezalar ile Bir (1) litre sütün  2.00.-TL ve altında gerçekleşeceği söylenmiş olsalar da  maalesef bu haliyle kabul edilmiştir.

                        Neden 3.2 proteine ihtiraz ediyoruz, bizler her gün kooperatiflerimizin süt analizlerini yapıyor ve değerlerini görüyoruz. 3.2 proteini maalesef hiç görmedik.(Özel Çiftlikler hariç)

                        Ulusal Süt Konseyi Toplantına katılmadan Üç (3) gün önce hazırlıklı gidebilmek için Burdur-Muğla-Aydın ve Denizli illerinden Süt  satın alan sanayicilerin satın aldığı sütlerde yaptığı analiz raporlarını aldık, Dört (4) ilin protein ortalamasının 2.9 civarında olduğunu gördük, maalesef ülkemiz genelinde mevcut durum budur.

                        Avrupa ülkelerinde, Çiğ inek sütün de yağ ortalaması 4.0 ,protein ortalaması 3.3 dur. Bu durum tamamı ile beslenmeye dayalıdır.

                        Ülkemizde ise mevcut  besleme Yöndemleri ile 3.2 proteinli sütü bulmamız mümkün değildir.  Çünkü  protein olgusu saman ve yem ile oluşmaz, mısır silajı ile oluşmaz ancak ve ancak kaliteli kuru kaba yem (Kuru çayır otu, kuru korunga  vb gibi kaba yemlerle oluşur)

                        Peki; Ülkemizde hayvanlarımız otlatacakçayır bulabiliyor muyuz.? Hayır, kuru çayır otu bulabiliyor muyuz.? Hayır, kaliteli kuru yonca bulabiliyor muyuz, Evet ama üretimde kullanılan girdilerin maliyetleri çok yüksek. Kuru fiğ otu, kuru korunga otu vb gibi kapa yem bulabiliyor üretebiliyor muyuz hayır, çünkü girdi maliyetleri çok yüksek. Durum böyle olunca sonuç ta bu çıkıyor.

                        Yetkilileri uyarıyoruz, aslında bu gün  süte zam yapılmış ama maalesef cezalarla geri alınacaktır. Bu durum böyle devam eder ise zor durumda olan üretici 2020yılı Şubat ve Mart aylarında Damızlık hayvanlarını doğratırlar, bizlerde hep birlikte  Mayıs –Haziran  aylarında dostumuz ülkelere Damızlık Düve almaya gideriz.

                        Sayın Bakanımız İstanbul’da düzenlenen Dünya Süt Zirvesinde Ülkemizde Süt  fiyatlarının yetersiz olduğunun  farkındayız diye bir demeci olmuştur. Bu demeç tüm üreticilerimizi umutlandırmış ve sevindirmiştir. Ancak bu gün yapılan toplantıdan çıkan sonuç ise üreticilerimizi üzmüştür.

  KÖY-KOOP MERKEZ BİRLİĞİ

Tel: 0312 419 63 95

Mail. [email protected]

Paris Caddesi 24/7 Çankaya/ANKA

Paylaş:

Yorum Bırak