Elektrik Borcu Olan Çiftçiye Destek Yok

1533
0
Paylaş:

Elektrik Borcu Olan Çiftçiye Destek Yok

1,4 milyar lirası faiz 2,4 milyar lira elektrik borcu olan çiftçiye, bir kötü haber de hükümetten geldi. Borç ödenene kadar tarımsal destek ödemesi yapılmayacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar 2015 Yılında Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Kararının Uygulama Tebliği, Resmi Gazete’nin 27 Mayıs 2015 tarihli sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, elektrik dağıtım şirketleri, elektrik tüketimine ait kayıtlar ile Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını eşleştirerek alacaklı olduğu çiftçilere ait kimlik numarası veya vergi kimlik numarasıyla beraber alacak tutarını bankaya iletecek. Banka, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından kendilerine iletilen, ödemeye esas icmallerdeki çiftçilere veya tüzel kişilere ait kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile şirket tarafından iletilen elektrik borcu bulunan tüketiciye ait kimlik numarası veya vergi kimlik numarası eşleşenlerin destekleme bedellerini ilgililerine ödemeyecek. 

Şirket borçlularına ödemenin yapılabilmesi için çiftçinin veya tüzel kişinin, destekleme hak edişlerini almak üzere müracaat tarihinden önceki son bir ay içinde şirketten alınan belgeyi bankaya ibraz etmesi gerekecek. Borca ilişkin itiraz şirkete yapılacak. Anlaşmazlık durumunda özel hukuk hükümleri uygulanacak. 

Genel Müdürlük, destekleme ödemesinin yapılacağını, planlama aşamasında, şirketçe bildirilen adrese elektronik olarak gönderecek. Şirket, borçlulara ait bilgileri ve borç miktarlarını gösteren listeleri ödeme yapılmadan en geç 3 iş günü önceden bankaya iletecek. Çiftçinin bankaya yazılı müracaatı halinde hak ettiği destekleme tutarından, bankaya bildirilen borç miktarına kadar olan kısım şirketin hesabına aktarabilecek. 

Geçen yıl mahsup vardı

Geçen yıl da aynı yönde karar alan Bakanlar Kurulu, daha sonra tahsilat için bu borçları tarımsal destekten mahsup etmeyi öngören bir karar daha almıştı. Bu yıl ise yeniden “borcu olana destek ödenmeyecek” kararı çıkarılması tarım kesimini şoka uğrattı. Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Halis Uysal, halen çiftçinin bu tür borcunun 1 milyar lirası anapara 2 milyar 370 milyon lira olduğunu açıkladı. Uysal, faiz yükünün yanı sıra elektrik faturasında yüzde 45,5 vergi ve katkı bulunduğunu, bunun da çiftçinin borcunu katladığını ifade etti.

‘AB’de 11 bizde 23 cent’

Çiftçinin tarımsal sulamada kullandığı elektrikten yüzde 18 KDV, yüzde 19 kayıp-kaçak, yüzde 5 belediye, yüzde 1 fon payı alındığını kaydeden Uysal, “Avrupa Birliği ülkelerinde çiftçi 11 euro cent’e, biz 23 cent’e elektrik kullanıyoruz” dedi. Uysal, zaten zor şartlarda geçimini sağlayan çiftçinin elektrik borcu için tarımsal desteği kesildiğinde çok zor duruma düşeceğini ifade etti.

Çoğu kesintiye gidecek

Hükümetin 2015 yılı için ödeyeceği tarımsal destek miktarı 10,1 milyar lira. Çiftçinin destek almasına engel olacak borç tutarı düşünüldüğünde desteğin 4’te 1’inin kesilmesi gündeme gelecek.

6 Aylık Dönemlerle Ödenmeli

Köy-Koop Genel Başkanı Yakup Yıldız, Desteklemelerin kesilmesi kararının zamanlama açısından çiftçilerimizi zor durumda bırakacağını, çünkü desteklemelerin kesilmesi hasat dönemine denk gelmektedir” dedi. Yıldız, “Tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedellerinin 6 aylık dönemlerde sulama kooperatiflerine fatura edilmelidir. Üreticinin hasatı tamamlamadan, pazarlamadan elektrik bedeleni ödeyemez. Ayrıca “Yeni Su Kanunu’nda bahsedildiği üzere ‘temsil’de sulama birliklerinin yanında Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği’nin ve diğer tarıma dayalı üretici örgütlerinin temsil yetkisi göz ardı edilmemelidir.” dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak