Dövizdeki Yükseliş Çiftçiyi Daha da Yoksullaştırıyor

1403
0
Paylaş:

Dövizdeki Yükseliş Çiftçiyi Daha da Yoksullaştırıyor

Tarım kesiminin yaklaşık yüzde 70’inin yıllık geliri 2 bin doların altında kalıyor. Dövizdeki artışla birlikte mazot, gübre, tohum gibi girdilerin fiyatı daha da artacak. Nüfusunun yüzde 21,3 ü tarım ile geçimini sağlayan ülkemizde çiftçiler daha da yoksullaşacak.

Türkiye’nin 800 milyar dolarlık milli gelirinin 7,2’sini tarımsal milli gelir oluşturuyor. Dolarda son 8 ayda yaşanan yüzde 27’lik kur artışıyla birlikte tarımsal milli gelirin yıl sonunda 60 milyar dolardan 47 milyar dolara gerilemesi bekleniyor. Ülke genelinde kişi başına düşen milli gelir 8 bin 500 dolarken, tarım kesiminde kişi başına yaklaşık 2 bin 800 dolar gelir düşüyor.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, çiftçinin kırsaldan kopmasına neden olacak bu durumun gıda fiyatlarının daha da artmasına yol açacağını ve gıda krizini tetikleyebileceğini belirtiyor.

Türkiye’de döviz artışına bağlı yoksullaşmanın çiftçi açısından daha fazla olduğu görüşünü dile getiren Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, Türkiye’nin yaklaşık 800 milyar dolarlık bir milli geliri bulunduğunu, bunun yüzde 7,2’sinin tarımdan geldiğini kaydediyor.

Tarımda Yoksulluk Artıyor

Türkiye’nin tarımsal milli gelirinin 58-60 milyar dolar civarında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gülçubuk, kırsal kesimde yaşayanları bekleyen yoksullaşmaya şöyle işaret ediyor: “Bu gidişle 2015 yılı sonu itibarıyla bu rakam 46-47 milyar dolar arasına sıkışıp kalacak. TÜİK 2015-Mayıs ayı Hane Halkı İşgücü Anketi verilerine göre, nüfusun yüzde 21,3 ü yani 16,6 milyon nüfus tarım ile geçimini sağlamaktadır. Sorun da burada başlamaktadır. 16,6 milyon nüfus iyimser bir söylemle 47 milyar Doları paylaşacak ki, bu da tarımda kişi başına yaklaşık 2 bin 800 dolar gelir demektir. Yani, tarımda yoksulluk artıyor. Tarım nüfusu ne yazık ki ülke ortalamasının üçte birinden daha az milli gelire sahip ve yoksulluğu paylaşıyor. Tarım işletmelerinin yüzde 90’ının küçük işletme olduğu dikkate alınırsa tarım ile uğraşan nüfusun üçte ikisinden fazlasının yıllık milli geliri 2 bin doları bile bulmamaktadır.”

Paylaş:

Yorum Bırak