Doğadan Topladığınız Mantarları Tüketmeyin

1865
0
Paylaş:

Öğr. Gör. Fatih KUTLUER

Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksekokulu 

Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Mantarcılık Programı

Doğadan Topladığınız Mantarları Tüketmeyin

Özellikle sonbahar aylarında insanlar, doğada, çayırda, ağacın dibinde ya da bir gübre üzerinde mantar bulduklarında onu kültür mantarı diye tüketmektedirler ve bu durum mantar zehirlenmesi gibi olumsuz durumları beraberinde getirmektedir. 

Ayrıca insanlar doğadan topladıkları mantarları halk pazarlarında satmaktadır. Zehirli mantar ile yenilebilir mantarları ayırtetmek bakarak koklayarak ya da pişirerek değil labaratuvar ortamlarında analiz edilerek anlaşılabilir. Ama halkımız daha önce aynı yerden topladığı mantarları yediğini, zehirlenmediğini yine aynı yerden toplayıp yediğinde zehirlenmeyeceğini düşünmektedir. Bu oldukça yaygın ama çok yanlış bir inanıştır çünkü mantarlar spor denilen oldukça küçük ve hafif yapılar ile çoğalırlar ve bu sporlar kolaylıkla hareket edebilirler. Böylece zehirli mantar sporları daha önceden doğadan toplanılan ve zehir etksi olmayan mantarların yanında da gelişebilir ve kolaylıkla zehirlenme etkileri oluşabilir. 

Bir başka husus ise; bazı zehirli mantar türleri yenilebilir mantarlara oldukça benzemekte çıplak gözle ayırt edilememektedir. İnsanları bu durum çok yanıltmakta daha önce yediğimizde zehir etkisi oluşmadı diyerek zehirli mantarları tüketebilmektedirler. Pişirildiğinde ya da kurutulduğunda zehir etkisinin geçeceği düşünülmektedir bu durum da yanlış inanışların başında gelmektedir. Nasıl ki acı biber pişirilince ya da kurutulunca acı etkisi geçmiyor ise zehirli mantarlarda pişirilince veya kurutulunca zehir etkisi kaybolmaz. 

Kültür mantarı ülkemizde son zamanlarda tanınmaya ve tüketilmeye başlamıştır. 

Kültür ortamında yetiştirilen mantarların tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır. Doğadan toplanan mantarları tüketmek rus ruleti oynamak ile eşdeğer bir durumdur. Son zamanlarda mantar zehirlenme vakalarında ciddi bir artış meydana gelmiştir Mantar zehirlenme belirtileri  “Kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, terleme, titreme, nabızda aşırı derece yükselme gibi durumlardır. Zehirli bir mantarın 5-10 dakikada etkili olabileceği gibi daha uzun sürede de etkisini gösterebilir. Bazı zehirli mantar türleri ise alkol ile birlikte alındığı zaman zehir etkisi oluşturabilir. İnsanlar mantar zehirlenmeleri ile alakalı ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilirler. Bunların en başında karaciğer ve böbrek yetmezliği gelmektedir. 

Mantar zehirlenmesi şüphesi ile hastaneye getirilen kişiler ihtiyaç olduğu durumlarda diyalize alınmaktadırlar. Karaciğer tahribatına maruz kalındığında ise organ nakli yapılması gibi ciddi durumlar ile karşılaşılabilir.  Bu nedenle insanların kültür mantarı dışında, yani laboratuvar ortamlarında üretilen mantarlar dışında hiçbir mantar tüketmemeleri gerekmektedir. 

Paylaş:

Yorum Bırak