“Birlikten Kuvvet Doğdu”

2171
0
Paylaş:

Köy-Koop Burdur Birliği 2010 yılında Burdur ili Merkez Akkaya Köyü köy altı mevkiinde 14.400 metrekare arsa satın alarak işletmeyle ilgili çalışmalara başladığı projesinde mutlu sona ulaştı.

1900 metrekare’lik kapalı alan üzerinde günlük 12 ton süt işleme kapasitesi bulunan fabrikada ilk aşamada; doğal yoğurt, kaymaklı yoğurt, süzme yoğurt, beyaz peynir, kaşar peyniri, tereyağı ve ayran ‘Köy-Koop’ markası ile üretilecek.

Açılış töreninde Soma’da gerçekleşen maden kazasında hayatını kaybeden işçileri anarak sözlerine başlayan Köy-Koop Merkez Birliği Genel Başkanı ve Köy-Koop Burdur Birliği Başkanı Yakup Yıldız, “1975 yılında 7 tarımsal kalkınma kooperatifinin biraraya gelerek kurmuş olduğu Köy-Koop Burdur Birliğimiz, bugün 245 kooperatife ulaşmıştır. Birliğimiz bünyesinde, tarımsal kalkınma, sulama, orman kooperatifleri ve su ürünleri gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kooperatiflerimiz bulunmaktadır. Köy-Koop Burdur Birliği olarak, tüm yaşanılan sıkıntılara rağmen, tarım ve hayvancılık kenti olan Burdur’umuza bu tesisi kazandırmaktan dolayı gurur duyuyoruz. ” diye konuştu.

Projenin hayata geçmesi uzun bir süreç aldı. 

Projenin başlangıcından bugüne kadar yapılan çalışmaların bir değerlendirmesini de yapan Yıldız, “Tarım ve  Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (İPARD) Çağrı İlanı’nı takip ettik. 2012 yılı sonunda TKDK’nın 9. Çağrı döneminde 22 il içerisinde Burdur ilinin de proje kapsamına alınması ile 2013 yılı Ocak ayında, ilgili Kurumun Çağrı ilanına, Köy-Koop Burdur Birliği olarak, projemizi hazırlayarak %50 hibe konusunda müracaatımızı yapmıştık. Burdur Köy-Koop Süt ve Mamulleri İşletmesi’nin toplam proje bedeli 3.611.326.75 TL’dir. Biz buna uygun harcamalar diyoruz. Burdur Köy-Koop olarak projenin inşaatı için ilk etap da 1.696.806.75 TL,   makine-ekipman ve laboratuar malzemesi bedeli olarak 1.915.520 TL ödemede bulunduk. Ambalaj malzemesi, fosseptik çukuru, trafo, buzlu su kulesi, LNG sıvı gaz tesisi ile birlikte toplam  fabrika maliyetimiz için 5.557.748.27 TL harcanmıştır” dedi.

Burdur iline ve ülkemize kazandırılan bu işletmeyi kurmalarındaki esas amacın, Köy-Koop markası adı altında halka sağlıklı ve güvenilir ürünler sunmak olduğu vurgusunu yapan Yıldız, “Bu amaçla, Burdur Belediyesi Bedesten çarşısında satış mağazamızı hizmete açtık. Üretmiş olduğumuz ürünlerimizin büyük bir kısmını buradan halkımıza arz edeceğiz. 245 kooperatifle el ele, kol kola çalışmaların sürdürüldüğü bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Süt İşletme Tesisimizin ilimize, ülkemize tarım ve hayvancılıkla uğraş veren kooperatif ve ortaklarımıza şahsım ve Yönetim Kurulu adına hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Tesisin açılışını ‘bayram günü’ olarak nitelendiren Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Muammer Niksarlı, “Kooperatiflerin kendi ürünlerini pazarlamak ve onun ticari gelirinden ortaklarını yararlandırmak gibi bir hakkını kabul etmek ve teslim etmek gerekir. Bazıları kooperatifler niye ticaretle uğraşıyor diyor. Kooperatifleri ticaretle uğraştırmazsanız, ortada kooperatif kalmaz. Çünkü, kooperatiflerin amacı ortağına girdi temin ederken, kalite ve ucuzluk sağlayarak ürününü pazarda sürekli olarak değerinden tüketiciye ulaştırmak, buradan elde ettiği kazançtan da ortaklarının faydalanmasını sağlamaktır. Bu bizim Türkiye kooperatifçileri olarak vazgeçmememiz, unutmamamız gereken bir kooperatifçilik işlevi olmak zorundadır. Maalesef bugüne bunun aksine yapılan tanımlamalar ve görevlendirmelerle geldik. Bu bayram gününü bizlere yaşatan Burdur’un kooperatif ortaklarına, bizleri yanlız bırakmayan herkese Türkiye Milli Kooperatif Birliği adına saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diye konuştu.

Açılış törenine katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, “2014 yılı bugünü itibariyle Bakanlığımız Burdur ilimize 91 milyon TL destekleme ödemesi yapmıştır. 9-10-11 ve 12 dönem Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yatırımları olarak toplam 225 proje kabul edilirken, bunların destekleme tutarı toplam 65 milyon TL’dir. Bugüne kadar yaklaşık 12 milyon TL’si ödenmiştir. Diğerlerinin işlemleri devam etmektedir. Bu da demektir ki, bu ve buna benzer birçok tesisin daha açılışında sizlerle birlikte olacağız. Burdurumuzda yaklaşık 230 bin büyükbaş süt sığırımız mevcuttur. Bunların tamamı kayıtlıdır. Ve elde edilen 400 bin ton sütün 100 bin tonu Burdur’da işlenmektedir. Bakanlığımızın yürüttüğü projelerle bu miktarın daha da artacağını belirtmek isterim. Bu tesisin ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise yaptığı konuşmasında, “Açılışını yaptığımız tesisin büyüklüğü ve kapasitesinden öte burada birlikte hareketin, iş birliğinin ürünü olan bu tesisi Burdur’umuza kazandıran Köy-Koop Burdur Birliği Başkanı Yakup Yıldız’a teşekkür ederim. Tesis üreteceği hizmet anlamında çok önemlidir. Kooperatifleri önemsiyorum. Çünkü, kooperatifler büyük sermaye karşısında üreticiyi ayakta tutacak ve koruyacak olgulardır. Gelişmiş ülkelere baktığımızda kooperatiflerin önemini çok daha iyi görürüz. Kooperatifler orada piyasa dengesini doğrudan belirleyen unsurlardır. Ülkemizde kooperatifler doğru yönetildiği zaman sonuçları işte bu şekildedir.” diye konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Köylü milletin efendisidir” sözüyle konuşmasına başlayan Burdur milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Köy-Koop’un efendisine hizmet ettiğini söyleyerek, KDV ve ÖTV fiyatlarının fazla olduğu için tarım ve hayvancılık yapan vatandaşların ekonomik sorunlar yaşadığını dile getirdi.

Tarım ve hayvancılığın neredeyse tüm sektörlere hizmet ettiğini, onun için de öneminin çok büyük olduğunun altını çizen Özkan, “Üretici olarak 1 kg süt sattığımızda, en az 2 kg yem almak istiyoruz. Ama bugün 1 kg süt 95 krş. 1kg yem 95 krş. Eğer biz 1 kg süt sattığımızda 2 kg yem alabilirsek, Türkiye tarım ve hayvancılığı şahlanır. Tüm sektörlere yansıması da aynı yönde olur” şeklinde konuştu.

Burdur’a böyle bir tesis kazandırdığı için Köy-Koop Burdur Birliği Yönetim Kurlunu tebrik eden, Burdur milletvekili Bayram Özçelik, “2007 yılında kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun, köylülerimizin, çiftçilerimizin, üreticilerimizin daha da modernleşmesi, daha da ileriye gitmesi, herşeyden önce yaptığı yatırımlar açısından çok önem arz ettiğini düşünüyorum.” dedi.

Burdur’un tarım ve hayvancılıkta çok ileri seviyede olmasına rağmen, yatırımlarda geride kaldığını vurgulayan Özçelik, sektöre katkılar sağlayan TKDK’nın bu tür projelerinden Burdur’da faaliyet gösteren diğer sivil toplum örgütlerinin de yararlanması gerekliliğine işaret etti.

Köy-Koop’un Süt Fabrikası’nı Burdur’ a kazandırılmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, Türkiye’de yaşanan her sorunun temelinde kırsal kalkınma sorunu vardır tespitinde bulunan Burdur Vali Vekili Ali Uysal, “Yaşanan trafik sorunu, asayiş sorunu, güvenlik sorunu, kent sorunu, konut sorunu, eğitim sorunu hepsinin temelini düşündüğümüz zaman, kırsalda ekonomik ve sosyo kültürel yönden doyuramadığımız ve tutamadığımız insanların göçü var.” diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ilgili bir tez çalışmasını kitap olarak yayınlayacağı bilgisini de veren Uysal, “Ülkemizde korungadan tutun buzağıya kadar 36’ya yakın başlıkta, 9,7 milyon TL’sı tarımsal teşvik veriyoruz fakat bu teşvikleri verirken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın cari açığı 10 milyon TL’nin üzerinde. Bu bir eleştiri değil, memleket meselesi. Yani 9,7 milyon TL’ teşvik verirken, 10 milyon TL maaş, bina, enerji, kira vs. ödüyorsunuz. Bu yapının bu durumu kaldıracağını düşünmüyorum. Genç nüfus köylerde bitmiş durumda. Bu süreç böyle devam eder, radikal önlemler alınmaz ise köylerde insan kalmayacak. Tarım meselesi siyaset yapılacak bir mesele değildir. Milli bir meseledir. Köylerde nüfusu nasıl tutabiliriz? Süte 4 krş değil, belki 25 krş vermekle,  Bakanlığın cari harcamalarını belki 5 milyon TL’ye indirerek, 5 milyonu tarıma destek vererek  tutabiliriz diye düşünüyorum.” dedi.

Kooperatifçiliğin Burdur’da yaygın ve başarılı olduğunu belirten Vali Vekili Uysal, bu durumu da Burdur insanının bilinçli olduğunun bir göstergesi olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Protokol konuşmaları ve plaket törenin ardından Köy-Koop Süt ve Mamulleri işletmesi’nin açılışına geçildi. Protokol üyeleri misafirler, kooperatif ortakları ve vatandaşlar açılışın ardından fabrikayı gezdiler. Açılışta ziyaretçilere tesislerde üretilen ayran ikramı yapıldı.    

Açılış törenine, Burdur Vali Yardımcısı Ali Uysal, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Milletvekilleri Ramazan Kerim Özkan ve Bayram Özçelik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Şimşek, TKDK Burdur İl Koordinatörü Hüseyin Şengün, Burdur Defterdarı Ramazan Taşaltın, Köy-Koop Kurucu Genel Başkanı Hadi İlbaş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ş. Fırat Erkal, Bakanlık Kontrolörler Daire Başkanı Ahmet Mendil, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, Burdur Güçbirliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Aksöz, Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Muammer Niksarlı, Or-Koop Genel Başkanı Adına Başkontrolör Cüneyt Akova, Köy-Koop Genel Başkan Yardımcısı M. Barış Aydın, Prof.Dr. Aynur Gül Karahan, Prof.Dr. Lütfü Çakmakçı, Prof.Dr. Zübeyde Öner, Köy-Koop Birlik Başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, kooperatif ortakları ve basın mensupları katıldılar. 

Paylaş:

Yorum Bırak