2014 Yılı Uluslararası Kooperatifler Gününü Kutlarken

1315
0
Paylaş:

2014 Yılı Uluslararası Kooperatifler Gününü kutlarken

Her yıl olduğu gibi bu yılda bir Uluslararası Kooperatifler Günü’nü kutluyoruz. Uluslararası Kooperatifler Birliği olarak 92. kez, Birleşmiş Milletler (BM) kararı ile 20. defa kutladığımız bu özel günde kooperatifçilik hareketini ülke ve dünya ölçeğinde değerlendiriyor ve sorguluyoruz. Önemini anlatmaya ve toplumda farkındalığı artırmaya çalışıyoruz.

Bir taraftan da kooperatiflerin ortağından yöneticisine, kooperatif çalışanından ilgili resmi kuruluşlarda görev yapanlara, kooperatifçilik eğitimi gören öğrencisinden sokaktaki insana kadar kendimizce kooperatifçiliği ele alıyoruz. Kendi penceremizden değerlendirmelerde bulunuyoruz.

Bu değerlendirmeleri kimi zaman kulaktan dolma bilgilerle, yaşadıklarımız ve öğrendiklerimizle değerlendiriyoruz. Kimi zaman kendi menfaatlerimize göre ele alıyoruz. Yanlışları ve doğruları, başarılarımızı ve başarısızlıkları, kazanılanları ve kaybedilenleri karşılaştırıyoruz. Kooperatifçilik hareketinin içinde olanlar bu değerlendirmeleri ellerindeki yasal ve maddi imkânlara göre yaptıkları işlere göre yorumlarken, kooperatifçilik hareketinin dışında olan bireyler öğrendiklerine, gördüklerine ve beklentilerine göre bakıyorlar.  

Kooperatifçiliğe güven duyanlar ve inananlar 100 yılı aşan hareketin neleri başardığını iyi görüyorlar. Modelin toplumsal dayanışma ruhu, halka hizmet, adaletli paylaşım, sorunlarını kendi çözme ve demokrasi konuşundaki getirdiklerini görüyorlar. Gelişmiş ülkelerdeki dünden bugüne elde edilen başarıları biliyorlar. Sistemi kötüleyen ve engellemek isteyenlerin neden rahatsız olduklarını, halkın topyekün kalkınmasının içte ve dışta bazı sanayi, ticaret, sömürgeci ve demokrasi karşıtı kesimlerde ne denli tedirginlik yarattığını anlıyorlar.

Kooperatifçiliğe güven duymayanlar ülkedeki ortaya çıkan siyasi, ticari ve sosyal sorunları ve güvensizliklerden etkilenerek, ülkedeki onca yolsuzluk ve haksızlıkları görmeden acımasız ve adaletsiz kooperatif karşıtı propagandanın kurbanı olarak düşünüyorlar. Kooperatifçiliği şahsi menfaatlerine alet eden, modelle ilgili getirilen eksik yasal uygulamaları da fırsat bilerek ortaklarının ilgisizliğini kullanan kuldan utanmaz Allahtan korkmaz kötü niyetli yöneticilerin neden oldukları bazı olaylara göre değerlendiriyorlar. Bazıları kendi siyasi, ticari ve cemiyet hayatındaki gücünün zarar göreceğini düşünerek sistemin ülkemize ve insanımıza uygun olmadığı kanısıyla hareket ediyorlar

Bir de karşımızda artık kooperatifçiliğe ilgi duyan, ülkemizde geçmişte ve bugün elde edilen gelişmeleri tarafsız gören, gelişen haberleşme ve ulaşım imkânlarının verdiği kolaylıklarla dünyayı ve uygulamaları gören, kooperatiflere karşı karalama propagandasının ne denli boş olduğunu anlayan bir kitle var. Bilgi çağının her türlü aracını kullanıyorlar. Kooperatifçilikte yaşananların bilgisizliğin ve sahiplenme eksikliğinin bir eseri olduğunu görüyorlar. Kooperatif hareketinin dışında olduğu kadar içinde yer edinmiş, statükoyu korumak, gelişim ve değişime karşı çıkan ve önünü tıkayan demokratik ve yasal haklar için mücadeleyi uyumsuzluk olarak gören, çağı izlemeden ve geleceği görmeden hareket edenleri de gözlemliyorlar.

2014 yılının 5 Temmuzunda bir Uluslararası Kooperatifler Yılını kutlarken geçmiş yıllara göre çok şanslıyız. Birleşmiş Milletlerin dünyadaki kötü gidiş karşısında çözüm için kooperatifleri göstermesi ve 2012 Uluslararası Kooperatifler Yılının ilan edilmesi ve tüm dünyada kutlanmasının ardından, yine kırsaldaki kooperatif hareketinin en büyük hareket noktası olan Birleşmiş Milletler 2014 Uluslararası Aile Tarımı Yılını kutlanması hepimiz için önemli bir mesajdır. BM çağımızda yaşanan ekonomik ve sosyal olaylar karşısında kooperatiflerin birleştirici yüzünü, fakirlik ve açlık karşısında bir anahtar olduğunu, toplumsal barış için önemini bize göstermiştir. Gerekte inanan, inanmayan ve tedirgin olan tüm insanlar için kooperatifler bir birleşim noktasıdır. Dünyada ve ülkemizde büyük şirketlerin bile sosyal fonlarını kooperatifler aracılığı ile kullandırdıkları ortamda kooperatifçilik ile ilgili güvensizlik ortamı tüm ülke için bir kayıptır.

Kooperatifler eşitlik, birlik, barış ve dayanışma içinde demokratik hareket ortamıdır. Dünya kooperatifçilik hareketine ışık tutan ahilik sistemini yaratan bu topraklarda kooperatifçilik hareketi ahilik felsefesi ile hareket edecek halka hizmetin hakka ve insanlığa hizmet olduğu bilincine ve inancına sahip insanları arasına beklemektedir.

Bu inanç içinde kooperatifçilik için çalışanlara selam olsun. Kooperatifçilik hareketi içinde yer alan, harekete destek veren, hizmet eden, kooperatifçilik konusunda eğitim gören tüm insanlarımızın ve tüm dünyanın Uluslararası Kooperatifler Günü kutlu olsun.

Paylaş:

Yorum Bırak