Tarım Arazileri İçin Son Başvuru Tarihi 27 Nisan 2015

1319
0
Paylaş:

Tarım Arazileri İçin Son Başvuru Tarihi 27 Nisan 2015  

Tarım arazilerinin mülkiyetini almak isteyen çiftçiler 27 Nisan 2015’e kadar başvuru yapabilecek.

Tarım arazilerinin satışı beklenen ilgiyi görmeyince Maliye Bakanı Mehmet Şimşek çiftçileri bu arazileri satın almaları için çağrıda bulundu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine’ye ait tarım arazilerinin satışını düzenleyen 6292 sayılı kanun kapsamında Hazine’ye ait tarım arazilerinin hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına, belirlenecek rayiç bedelin yarısı üzerinden doğrudan satılabileceği bilgisini vererek, hak sahiplerinin bu kanun ile söz konusu arazilere ihaleye çıkmadan yarı fiyatına sahip olabileceklerini bildirdi. Öte yandan, hak sahiplerinin belirlenecek bedeli peşin ödemesi halinde indirimden, taksitle ödemesi halinde ise 6 yılda faizsiz olarak 12 taksit imkanından faydalanabileceğini anlatan Şimşek, şunları kaydetti: “Ayrıca, satış bedelinden son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisil ve kira bedelleri de mahsup edilecek. Vatandaşlarımız, ellerini çabuk tutmalı. Başvurusunu en geç 27 Nisan 2015’e kadar yapmayanlar, haklarını kaybedecek. Çiftçimizi, topraklarına sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu tarihi bir fırsattır, kaçırmasınlar.”

Şimşek, bu uygulama kapsamında şu ana kadar defterdarlıklar veya malmüdürlüklerine başvuru yapanların 130 bin 661 kişiyi bulduğunu bildirdi. Buna karşın, Hazineye ait tarım arazilerini satın alma hakkına sahip daha fazla kişinin olduğunu düşündüklerini dile getiren Şimşek, hak sahiplerini bir an önce ilgili defterdarlık veya malmüdürlüklerine başvuru yapmaya davet etti. 

Hangi araziler satılıyor?

Kamu hizmetine tahsis edilmemiş veya fiilen bu amaçla kullanılmayan, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan yerler, belediye ve mücavir alan sınırları dışında olmakla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının hazırladıkları planlarda tarıma ayrılmış alanlar, denizlerde kıyı kenar çizgisine 5 bin metre, tabii ve suni göllerde kıyı kenar çizgisine beş yüz metreden uzak mesafede bulunan alanlar ile içme suyu amaçlı barajların mutlak ve kısa mesafeli koruma alanları dışında kalan yerler, özel kanunlarına göre değerlendirilmesi gerekmeyen yerle ile  kadastorsu yapılmış olan taşınmazlar satılıyor.

Şimşek, Türkiye genelinde rayiç bedel belirleme çalışmasına eş zamanlı başlanılacağı bilgisini de aktardı.

26 Nisan 2012′de Resmi Gazete’de yayımlanarak kabul edilen 6292 Sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırlarının Dışına çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun ile Hazineye ait tarım arazileri satışa çıkartılmıştı. 

Paylaş:

Yorum Bırak