KURUTULMUŞ MEYVELERLE ZİNDE KALIN!

KURUTULMUŞ MEYVELERLE ZİNDE KALIN!

Ülkemiz meyve açısından oldukça zengin olsa da, mevsiminde yenmeyen hiçbir meyve içerisinde olması gereken vitaminleri barındıramaz. Peki hem istediğiniz meyveyi yiyip hem de vitaminlerinden faydalanmak istemez miydiniz? Denizli Köy-Koop meyveleri kurutarak üreticiden tüketiciye ulaştıran en kısa yol olarak bize bunu sağlıyor… Bugün size bu meyvelerden elma, kavun ve cennet elmasını tanıtacağız. Kurutulmuş meyvelerin sağlığımız için ne gibi etkileri varmış gelin birlikte göz atalım:

Elma Kurusu:

Ulaşılması en kolay meyvedir. Soğuk havaya dayanıklılığıyla da bilinen elmanın %90’nının su olması özellikle diyet yapanlar için elmayı vazgeçilmez kılıyor. Elmanın kurutulmuş olması da içerindeki vitamin ve minerallerin konsantre hale gelmesini sağlıyor. Kurutulmuş elma içerisindeki antioksidan sayesinde kansere karşı korur. Düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini çalıştırır. Yüksek oranda lif barındırması sebebiyle mide rahatsızlığın giderilmesinde yardımcı olur. Tok tutarak kilo kontrolü sağlamada yardımcı olur. Ağız ve diş sağlığı açısından koruyucu etkisi vardır.

Kurutulmuş Kavun:

Diğer meyvelere nazaran mevsiminde ulaşılması bir hayli zor olan kavun içerisinde karbonhidrat, protein ve vitamin barındırır. Kurutulmuş kavunda ise bu değerler konsantre olarak yer alır. Kurutulmuş kavunun faydalarına gelirsek: Kuru cildi nemlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlendirir. Enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Karaciğer hastalıklarına iyi gelir. Sinir sistemine iyi gelir ve felç ya da kalp krizi geçirme riskini azaltır. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Kurutulmuş Cennet Elması:

Alındığında uzun süre saklanamayan bir meyve olarak cennet meyvesi, kurutularak hem daha uzun süre saklanıyor hem de tüketildiğinde sağlığımıza büyük katkı sağlıyor. Bu katkılardan bazıları ise şöyle: Cennet hurması kurusu soğuk algınlığı, nezle, grip ve astım gibi rahatsızlıklara karşı kalkan görevi görür. Cennet hurması kurusu bakır, potasyum, mangan ve fosfor bakımından zengindir. İçeriğindeki zengin bakır sayesinde savunma sistemini kuvvetlendirir. Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir

Ara