Buğday Fiyatları Açıklandı

1906
0
Paylaş:

Buğday Fiyatları Açıklandı

Toprak Mahsulleri Ofisi 2015 yılı için 2 numaralı “Anadolu Kırmızı Sert” ekmeklik buğday müdahale alım fiyatını ton başına 862 TL olarak açıkladı.

Buğdayda ton başına 50 lira prim ile gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi destekler de ödenecek. Diğer desteklemelerle birlikte ton başına 127 lira prim ile fiyatın 989 liraya yükseleceği hesaplanıyor. Pariteye göre makarnalık buğday fiyatının ton başına 976 lira, prim ve desteklerle birlikte 1103 lira; arpa fiyatının ise ton başına 645 lira, prim ve desteklerle birlikte 772 lira olacağı belirtilirken, TMO Anadolu kırmızı sert buğdayın kasım ayı satış fiyatı da ton başına 960 lira olarak açıklandı.

Geçen yıl yaşanan olumsuz iklim koşullarına bağlı olarak Türkiye’nin buğday üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 14 azalışla 19 milyon ton, arpa üretiminin ise yüzde 20 azalışla 6,3 milyon ton olarak gerçekleştiğini belirten Bakan Eker, bu yıl iklim şartlarının hububat üretimi açısından uygun seyretmesi nedeniyle buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 18 artışla 22,5 milyon ton, arpa üretiminin ise yüzde 27 artışla 8 milyon ton olarak gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini söyledi. 

Bu yıl TMO tarafından hububat alımlarında izlenecek politikalara değinen Bakan Eker, TMO’nın Türkiye genelinde 285 noktada alım faaliyeti göstereceğini, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacağını belirtti.

Bakan Eker, 2015 yılı için 2 numaralı Anadolu kırmızı sert (AKS) ekmeklik buğday müdahale alım fiyatının ton başına 862 lira olarak belirlendiğini belirterek, “Protein oranı yüksek, süne oranı düşük olan buğdaylar yüzde 7’ye kadar ilave fiyat almaktadır. Diğer gruplardaki ürünlerin alım fiyatları TMO tarafından belirlenen pariteye göre hesap edilecektir” dedi.

Pariteye göre makarnalık buğday fiyatının ton başına 976 lira, prim ve desteklerle birlikte ton başına bin 103 lira, arpa fiyatının ise ton başına 645 lira, prim ve desteklerle birlikte ton başına 772 lira olduğunu bildiren Eker, TMO Anadolu kırmızı sert buğdayın kasım ayı satış fiyatının da minimum ton başına 960 lira olarak belirlendiğini söyledi.

Bakan Eker, TMO’nun bu yıl Polatlı ve Ahiboz’da alımlarını lisanslı depolar üzerinden yapacağını belirterek, şöyle devam etti: “Üreticiler, ürünlerini bu lisanslı depolara bırakmak suretiyle alacakları elektronik ürün senetlerini, bugün açıklanan fiyatlar üzerinden 2016 yılı Nisan ayı sonuna kadar TMO’ya satabileceklerdir. Ürününü lisanslı depolara bırakan üreticiler, elektronik ürün senedi vasıtasıyla lisanslı depoculuk şirketinin anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabilecekler. Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler ise makbuz senedini kullanarak TMO’dan yüzde 30 avans alabilecek. TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabilecekler. Ürününü lisanslı depolara bırakan tüccar ve sanayiciler, elektronik ürün senedini kullanarak lisanslı depoculuk şirketinin anlaşmalı olduğu bankalardan, TMO depolarına emanete bırakan tüccar ve sanayiciler ise makbuz senedini kullanarak TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabilecekler. Makbuz senedine dayalı kredi kullanan tüm kesimlerin bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek ürünlerini TMO’ya satmamaları durumunda bankalara ödemiş oldukları faizin yüzde 25’i TMO tarafından karşılanacak.”

Buğday Fiyatına Yapılan Değerlendirmeler

Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör, “2015 yılında ekmeklik buğday fiyatı bir önceki yıla göre ortalama % 2,4, gübre fiyatı ise ortalama % 5,7 artmıştır. Sonuç olarak ekmeklik buğday fiyatındaki artış, girdi fiyatlarındaki artışın gerisinde kalmış, çiftçi enflasyona ezdirilmiştir.” dedi. 

Güngör, “Buğday destekleme alım fiyatının her yıl olduğu gibi bu yıl da Çukurova ve Güneydoğu Anadolu`da buğday hasadının büyük ölçüde tamamlanmasından sonra açıklanmış olması da, hasat ettiği ürününü satarak bir an önce borçlarını ödemek isteyen bu bölgelerdeki çiftçilerimizi mağdur etmiştir. Bu bölgelerdeki çoğu çiftçi ürününü 0,75 TL/kg düzeyindeki fiyatlarla tüccara satmış durumdadır. 

2015 yılında girdi fiyatlarının yüksekliği nedeniyle uygun tohum, ilaç ve yeterince gübre kullanamayan çiftçinin ürettiği buğdayların kalitesi dikkate alındığında en az % 80`ninin başfiyatı tutturma ihtimali yoktur. Ayrıca çiftçi tarafından TMO ve tüccara teslim edilen ürünlerden yapılan kesintiler de (Stopaj, Borsa tescil ücreti, Nakliye vs.) dikkate alındığında birinci kalite buğdayın fiyatı %3-4 aşağıya inmiş olacaktır.  

2002-2015 dönemi göz önüne alındığında, 13 yıl önce kilogramı 0,23 TL olan buğday fiyatı bugün %274 artışla 0,86 TL düzeyine çıkmıştır. Aynı dönemde mazot fiyatı %271, gübre fiyatı da %428 oranında artmıştır. 13 yıl önce 1 kg buğdayla 1,31 kg gübre alınabilirken, bugün %31 kayıpla 1 kg bile değil, 910 gr gübre alınabilmektedir.” dedi.

Çiftçi Sendikaları Konfedarasyonu (ÇİFÇİ-SEN) Genel Başkanı Abdullah AYSU yaptığı açıklamada; “Buğday serin iklim bitkisidir. Türkiye’nin önemli bölümü serin iklim özelliklerine sahiptir. Fakat bütün dünyada yaşanan yağış rejimindeki istikrarsızlık, Türkiye’yi de etkilemektedir. Bilindiği üzere geçen yıl yaşanan olumsuz iklim koşulları nedeniyle buğday üretimi yüzde 14 azalarak 19 milyon tona, arpa üretimi ise yüzde 20 azalışla 6,3 milyon tona geriledi. Bu olumsuzluğun yaşandığı sezonda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hububat fiyatı açıklamadı. Piyasayı regüle/düzenleyecek bir girişimde bulunmadı. Çiftçiyi çaresiz bir biçimde tüccarın egemen olduğu piyasanın belirleyiciliğine terk etti. Çiftçilerin hak arama örgütleri olan sendikaları için hala Meclis’te iç hukuk düzenlemesi yapılmış değil. Çiftçi sendikalarının çiftçiler lehine verdiği mücadelesi bu nedenle çok etkili olamadı. Sonuç olarak çiftçiler yalnız kaldı/bırakıldı.

Sahipsiz kalan buğday üreticileri zor anlar yaşadı, banka borçlarını ödemekte güçlükler yaşadı, zarar etti.

Açıklanan bu fiyat, hükümet cephesinde yüksek ve iyi olarak kamuoyuna aktarılmaktadır. Bu doğru değil. Açıklanan buğday fiyatları geçen yıl serbest piyasada gerçekleşen fiyatların bile gerisinde. Yanlış anlaşılmasın serbest piyasa olsun, müdahale alımı yapılmasın demek istemiyorum. Tersine müdahale alım fiyatları düşük belirlenmiş, çiftçilerin lehine yükseltilmesine dikkat çekmek için söylüyorum.

Geçen yıl gerçekleşen fiyatlar, kötü iklim koşulları nedeniyle yaraları sarmaya yetmedi. Bu yıl iklime bağlı olarak buğdayda rekolte artışı beklenmektedir. Buğday hasadı yapılmayana kadar çiftçi tarladaki ürünü kendi ürünü olarak görmez, hasadı kaygı içinde bekler. Umarım ve dilerim çiftçiler bir afet yaşamaz. Rekolte tahminler oranında gerçekleşir. Bu yüksek rekolte iyi bir fiyat birleşebilseydi/ buluşturulabilseydi, çiftçiler geçen yılın yaralarını sarabilir, gelecek sezon üretime devam etme gücüne güç katabilirdi. Ancak açıklanan fiyatlar, bırakın önümüzdeki sezonun üretimine güç katmasını, geçen yılın yaralarını bile sarmaktan uzak.”dedi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Başkanı İbrahim Yetkin ile Un Tanıtım Grubu ve aynı zamanda ihracatçı birlikleri başkanı olan Turgay Ünlü, fiyatı makul karşıladılar.

Paylaş:

Yorum Bırak